טיסות לאומן גם בזמן מלחמה :: נתיבים טורס

טיסות לאומן גם בזמן מלחמה

כל הדרכים מובילות לאומן...

עד לחודש אדר תשפ"ב (פברואר 2022) לטוס לאומן היתה משימה פשוטה ביותר. קונים כרטיס טיסה לקייב או לאודסה, נוחתים ועם רכב או הסעה מאורגנת יוצאים בנסיעה של כשעתיים וחצי ישר אל היעד, ציון רבינו הקדוש רבי נחמן מברסלב זיע"א באומן.

אלא שמאז פרצה המלחמה דברים השתנו, שמי אוקראינה סגורים לטיסות והנסיעות לאומן הפכו למשהו יותר מאתגר שיש להתארגן לקראתו.

ולמרות זאת, המאות והאלפים הטסים בכל חודש, מוכיחים לכולנו שלמרות הנסיעה הארוכה ולמרות מעברי הגבול היבשתיים - זה אפשרי.

אז איך עושים את זה?

כל עוד שדות התעופה באוקראינה סגורים, הרי שכדי להגיע לציון רבינו הקדוש באומן יש לטוס לאחד משדות התעופה במדינות השכנות לאוקראינה: יאשי או סוצ'אבה שברומניה, קרקוב או קטוביץ' שבפולין, דברצן שבהונגריה - והיעד המועדף (בשל קרבתו היחסית לאומן) קישינב שבמולדובה.

תמיד ניתן לבחור ביעד רחוק יותר, אם אתם מוצאים טיסה יותר אטרקטיבית, כגון ורשה בירת פולין, בוקרשט בירת רומניה או בודפשט בירת הונגריה, משם להמשיך בטיסה ליעד יותר קרוב ומשם ברכב או בתחבורה ציבורית לאומן - או ישירות מיעד הנחיתה שלכם בתחבורה כלשהי לאוקראינה.

בכל יום ניתן למצוא מגוון טיסות ליעדים שצוינו.

בכל מקרה ולכל יעד שאתם מחליטים לטוס עליכם לקחת בחשבון את הנסיעה הארוכה ואת מעברי הגבול שזמן ההמתנה והמעבר בהם עלול לקחת גם מספר שעות. במקרים מסוימים עדיף לקחת רכב עד גבול אוקראינה ולסכם עם נהג שימתין לכם לאחר מעבר הגבול, או לקחת רכבת (מפשמישל שבפולין ועד ויניצה שבאוקראינה) שזמן הנסיעה שלה הוא הקצר ביותר יחסית.

 
האם בדרכים בתוך אוקראינה מרגישים את המלחמה?

המלחמה עצמה מתנהלת במרחק מאות קילומטרים מאומן. בכבישים בדרך כלל לא נראה כלים צבאיים מלבד שיירות מידי פעם הנעות לכיוון אזורי הלחימה (תזכורת: אסור לצלם שום כוחות בטחון, תנועות כוחות בטחון או מתקנים בטחוניים, כולל מחסומים, בזמן המלחמה באוקראינה).

באומן עצמה מידי פעם נשמעות אזעקות. ההנחיה היא בזמן אזעקה לרדת למקלט. אם מקלט אינו זמין, מומלץ שלא לשהות בשתי הקומות העליונות של הבניין, וגם בקומות התחתונות יותר, לא לשהות ליד קירות חיצוניים.
 

טיסה לקישינב:

כפי שצויין, היעד המועדף הוא טיסה לקישינב שבמולדובה, בשל קרבתה היחסית לאומן. על מנת להיכנס לאוקראינה יש לצאת משדה התעופה אל עבר מעבר הגבול מוהילב-פודולסק (הקרוב יחסית לויניצה), או לגבול פלנקה או סטריקזצ'י (הקרובים לאודסה) ומשם להמשיך לאומן.

זמן נסיעה: משדה התעופה בקישינב לאומן הוא כ- 5-6 שעות מלבד זמן מעבר הגבול.

תחבורה ציבורית: ממרכז העיר קישינב ניתן לקחת אוטובוס עד לאומן (כ-10 שעות נסיעה), או רכבת עד לויניצה ומשם ברכב לאומן (כ- 15 שעות נסיעה).


 

טיסה לרומניה, שדות התעופה שביאשי או סוצ'אבה:

ברומניה ניתן לנחות ביאשי (שקרבתה הגיאוגרפית לאומן זהה לקישינב, אלא שיש לעבור 2 גבולות: הרומני והמולדבי) או סוצ'אבה (הקרובה יחסית למעבר הגבול סירט שבין רומניה לאוקראינה) או, רחוק יותר, את בוקרשט הבירה. ליעדים אלה ניתן להגיע בטיסות ישירות (לבוקרשט יש מס' טיסות כל יום. ליאשי יש טיסה ישירה פעם בשבוע) או בטיסות המשך. משדות התעופה ניתן להמשיך דרך מעבר הגבול רומניה - אוקראינה הסמוך לעיר סירט או להמשיך דרך מולדובה וממנה לעבור לאוקראינה.


מיאשי לאומן

רוב הטסים לאומן דרך יאשי, מעדיפים לעבור לאוקראינה דרך מולדובה. זוהי הדרך הקצרה יותר בכ- 100 ק"מ. במעבר הגבול סקולני עוברים מרומניה למולדובה ומשם דרך מעברי הגבול של מולדובה - אוקראינה כפי שצויינו.

אם בחרתם לעבור דרך מעבר הגבול שליד העיר סירט ישירות לאוקראינה, ממש על הדרך נמצאת מז'בוז'.
 
זמן נסיעה: משדה התעופה ביאשי דרך מולדובה לאומן הוא כ- 6 שעות מלבד זמן מעבר הגבול.

זמן נסיעה: משדה התעופה ביאשי דרך מעבר הגבול רומניה – אוקראינה ישיר לאומן הוא כ- 9 שעות מלבד זמן מעבר הגבול.

תחבורה ציבורית: מיאשי ניתן לקחת אוטובוס לקישינב ומשם לאומן (מקישינב לאומן כ-10 שעות נסיעה, מלבד מעברי הגבול וההמתנה בין האוטובוסים), או רכבת עד לויניצה (כ- 15 שעות נסיעה).

מסוצ'אבה לאומן

העיר סוצ'אבה נמצאת במרחק של כשעה נסיעה ממעבר הגבול שליד העיר סירט. לאחר מעבר הגבול בנסיעה של כ- 7 שעות נמצאת אומן כאשר ממש על הדרך נמצאת העיירה מז'יבוז' ובה ציון הבעל שם טוב הקדוש זיע"א וציון רבי נתן בברסלב.

 זמן נסיעה: משדה התעופה בסוצ'אבה לאומן הוא כ- 8 שעות מלבד זמן מעבר הגבול.

 תחבורה ציבורית: מסוצ'אבה ניתן לקחת אוטובוס לצ'רנוביץ ומשם אוטובוס נוסף לאומן  (כ-11 שעות נסיעה, מלבד מעברי הגבול וההמתנה בין האוטובוסים).

 
טיסה לקרקוב או קטוביץ' שבפולין:

ישנם המעדיפים לטוס לאוקראינה דרך קרקוב שבפולין בגלל הטיסות הממריאות אליה מישראל מידי יום, לקטוביץ' קיימות טיסות פעם או פעמיים בשבוע.

המדיניות בין מעברי הגבול בין פולין לאוקראינה שונה ממעבר גבול אחד למשנהו. בחלקם ניתן לעבור ברכב או במעבר רגלי, אך ברוב מעברי גבול ניתן לעבור ברכב בלבד, לאחר כניסתכם לאוקראינה תמשיכו בנסיעה לאומן, ברוב המקרים הדרך לאומן תעבור ממש ליד מז'יבוז' שם תוכלו לעצור לתפילה על ציון הבעל שם טוב הקדוש זיע"א

‏‏‏‏‏‏‎‎‎‎‏
זמן נסיעה: משדה התעופה בקרקוב לאומן הוא כ- 10 שעות מלבד זמן מעבר הגבול.

תחבורה ציבורית: משדות התעופה השונים בפולין ניתן להגיע באמצעות הרכבת לפשמישל, משם להמשיך ברכבת אוקראינית עד לויניצה ומשם ברכב לאומן  (כ- 18 - 10 שעות נסיעה מקרקוב, כולל מעברי הגבול ).

ניתן לקחת אוטובוס בין מדינתי מהערים הגדולות בפולין המגיע עד מרכז העיר אומן (זמן נסיעה מקרקוב עד אומן כ-12-18 שעות, תלוי במסלול האוטובוס, כולל מעברי הגבול).

טיסה לדברצן שבהונגריה:

אם הטיסה שלכם נוחתת בדברצן שבהונגריה תוכלו לבחור בין שני מעברי גבול בין הונגריה לאוקראינה. מעבר הגבול לוז'נקה או צ'ופ. קיימים עוד כמה מעברי גבול אך מעברי הגבול האלו הם המועדפים יותר.

אם נחתתם בבודפשט הדרך אל מעברי הגבול תתארך בכשעה וחצי.

זמן נסיעה: משדה התעופה בדברצן לאומן הוא כ- 12 וחצי שעות מלבד זמן מעבר הגבול.

תחבורה ציבורית: ניתן לקחת אוטובוס בין מדינתי עד מוקצ'בו (מונקטש) או לבוב ומשם אוטובוס לאומן או לקחת רכבת מז'הוני עד לאחר מעבר הגבול לאוקראינה, משם לעלות לרכבת עד לויניצה ומויניצה ברכב לאומן.

חשוב:

אוקראינה נמצאת עדיין במצב מלחמה וחלים בה חוקי חירום. למשל, איסור חמור לצלם אנשי כוחות הביטחון, מחסומים וציוד צבאי מכל סוג. קיים עוצר בשעות הלילה בין השעות 12 בלילה ועד 4 בבוקר. בשעות אלו אסור לצאת מהבית. (שעות אלו נכונות לעיר אומן ומחוז צ'רקס, במחוזות אחרים עלולים לחול שינויים בשעות העוצר הלילי).

במהלך היממה צפויות הפסקות חשמל מפעם לפעם ולכן עדיף לשהות באומן במלון שיש בו גנרטור ואספקת מים רציפה ועצמאית

ביציאה מאוקראינה חל איסור מוחלט להעביר יותר מ-2 קופסאות סיגריות (כ-40 סיגריות) לאדם.

מתגעגעים לרבינו?

אז אם אתם מחפשים טיסה לאומן, הגעתם ליעד!

סוכני הנסיעות שלנו שלהם וותק גדול בארגון נסיעות לבודדים וקבוצות לאומן שבאוקראינה בימים שבשגרה ובימים של מצב מלחמה. ולעוד מגוון גדול של יעדים.

 

נסיעה לאומן - מסלול בהתאמה אישית